600 metų Žemaičių vyskupystės istorijos vingiai

Po Žalgirio mūšio, Torūnės taika teisiškai atgavę Žemaitiją, Lietuvos valdovai Didysis kunigaikštis Vytautas ir Lenkijos karalius Jogaila, lydimi gausaus būrio kunigų ir vienuolių, 1413 m. pradėjo žemaičių krikštą.

1416 m. Žemaitijoje statomos pirmosios bažnyčios, tarp kurių – ir Šv. Aleksandro bažnyčia Varniuose. Po visuotiniame katalikų Bažnyčios susirinkime 1416 m. išsakyto garsiojo žemaičių delegacijos skundo prieš kryžiuočius, Konstancoje vykęs Bažnyčios susirinkimas įpareigojo Vilniaus vyskupą Petrą ir Lvovo vyskupą Joną įsteigti Žemaičių (Medininkų) vyskupystę.

1417 m. vasarą į Žemaitiją atvykus LDK didžiajam kunigaikščiui Vytautui ir Vilniaus bei Lvovo vyskupams, buvo pakrikštyti tūkstančiai žemaičių. 1417 m. spalio 24 d. Trakuose pirmuoju Medininkų vyskupu buvo pašventintas Motiejus Vilniškis, gerai mokėjęs lietuvių kalbą. Prieš 600 metų įvykęs Žemaičių krikštas ir Medininkų vyskupystės įsteigimas buvo svarbus ne tik Lietuvai, bet ir visai Europai – juo buvo užbaigtas Europos žemyno christianizacijos procesas.

1421 m. popiežius Martynas V patvirtino Žemaičių vyskupystės įsteigimo faktą, o Lietuvos Didysis kunigaikštis Vytautas paskyrė Žemaičių vyskupui ir kapitulai išlaikyti žemės valdas Žemaitijoje. Žemaičių vyskupystė buvo pavaldi tiesiogiai popiežiui. Nuo 1427 m. Medininkų vyskupystė buvo priskirta Gniezno arkivyskupijai (Lenkija).

XVI a. pabaigoje Medininkų vyskupystė apėmė visą tuometę Žemaitijos seniūnijos teritoriją (apie 23 tūkst. km2). Rytuose ji siekė Nevėžį, šiaurėje – Kuršą, vakaruose – Baltijos jūrą, pietuose – šiaurinę Sūduvos dalį.

XVI a. pradžioje visą krikščionišką Europą sukrėtusi Reformacija Lietuvą pasiekė šeštajame dešimtmetyje. Didelės Žemaitijos diduomenės dalies perėjimas į protestantizmą drauge su savo valdiniais, nulėmė parapinių katalikiškų bažnyčių nykimą ir visos sielovados struktūros krizę. Tačiau Katalikų Bažnyčia atsilaikė prieš plintančią Reformaciją ir sėkmingai atsinaujino iš vidaus. Tai didelis vyskupo Merkelio Giedraičio, įgyvendinusio Tridento Bažnyčios susirinkimo nutarimus, nuopelnas.

Vyskupas Merkelis Giedraitis Varniuose Bažnyčios ir kultūros darbui sutelkė būrelį šviesiausių savo epochos žmonių: Mikalojų Daukšą, Motiejų Strijkovskį ir Matą Babinauską. Šis triumviratas imtas vėliau vadinti pirmuoju lituanistiniu sąjūdžiu. „Ne žemės derlumu, ne drabužių skirtingumu, ne šalies gražumu, ne miestų ir pilių tvirtumu gyvuoja tautos, bet daugiausia išlaikydamos ir vartodamos savo kalbą“, – rašė kanauninkas Mikalojus Daukša „Postilės“ garsiojoje prakalboje. Vyskupo Merkelio Giedraičio kvietimu Kražiuose įsikūrė vienuoliai jėzuitai, kurie Žemaičių vyskupų Mikalojaus Paco ir Stanislovo Kiškos bei didikų Mikalojaus Kristupo Radvilos ir Jono Karolio Chodkevičiaus remiami 1616 m. Kražiuose įsteigė kolegiją, o 1622 m. duris atvėrė ir Kunigų seminarija. 1744 m. kunigų seminarija iš Kražių buvo perkelta į Varnius, į specialiai seminarijai pastatytus rūmus.

1646 m. vyskupas Jurgis Tiškevičius popiežiui pranešė, kad Žemaičių vyskupijoje veikia 80 bažnyčių ir daugybė koplyčių, iš kurių 17 – filijos. Katalikų Bažnyčia darė didelę įtaką žemaičių visuomenės švietimui, vyskupų raginami ir palaikomi klebonai prie parapijinių bažnyčių steigdavo mokyklas, itin suaktyvėjo pasauliečių sielovada. Prie maldingumo tradicijų puoselėjimo ir žemaičių švietimo prisidėjo XVII a. pirmoje pusėje Žemaitijoje sparčiai pradėję kurtis vienuolynai: pranciškonai observantai (bernardinai), dominikonai, karmelitai, kiek vėliau – rokitai, pijorai, bazilijonai ir benediktinai.

Po trečio ATR padalijimo 1795 m., Lietuva ir Žemaitija atiteko Rusijai. Žemaičių vyskupystė tapo pavaldi Mogiliovo arkivyskupystei.

1849 m. Žemaičių (Telšių) vyskupystei buvo priskirti 8 Vilniaus vyskupijos dekanatai su 94 parapijomis ir 7 vienuolynais. Vyskupystė apėmė Kauno ir Kuršo (dabar – Latvija) gubernijas. Pagal katalikų ir bažnyčių skaičių Žemaičių vyskupystė buvo viena didžiausių Rusijos imperijoje. Nors Vyskupijos centras – Medininkai (Varniai), bet vyskupai daugiausia reziduodavo Alsėdžiuose.

1850 m. tapęs Žemaičių vyskupu Motiejus Valančius rūpinosi katalikybės ir lietuviškos savimonės ugdymu, propagavo blaivybę, steigė blaivybės brolijas, parašė Žemaitijos istoriją – „Žemaičių vyskupystę“, rašė ir leido proza parašytas knygas, rūpinosi, kad kiekvienoje parapijoje atsirastų lietuviška pradinė mokykla. Po 1863 – 1864 m. sukilimo vyskupas Motiejus Valančius, kapitula ir kunigų seminarija Rusijos caro valdžios įsakymu buvo iškelti į Kauną. Carizmui uždraudus lietuvišką spaudą ir lietuvių kalbą, Motiejus Valančius suorganizavo lietuviškų knygų spausdinimą Mažojoje Lietuvoje (Prūsijoje) ir slaptą lietuviškų knygų platinimo tinklą Lietuvoje, inicijavo slaptų lietuviškų mokyklų steigimą. Vyskupo Motiejaus Valančiaus ir kitų dvasininkų darbu buvo dedami pamatai 1918 m. Lietuvos valstybei atkurti. Vyskupą Motiejų Valančių galime vadinti mūsų modernios lietuvių tautos Tėvu.

Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę 1918 m., Žemaičių vyskupystė administraciniu požiūriu priklausė Mogiliovo arkivyskupystei (Sovietų Rusija), o Klaipėdos katalikai – Varmijos vyskupystei (Vokietija).

Iš 1417 m. įkurtos Žemaičių vyskupystės, 1926 m. balandžio 4 d. popiežiaus Pijaus XI pasirašyta apaštaline konstitucija Lituanorum gente (Lietuvių tautai, lot.) buvo įkurta Telšių vyskupija ir Klaipėdos prelatūra. Pirmuoju Telšių vyskupu ir Klaipėdos prelatūros prelatu tapo vyskupas Justinas Staugaitis.

2009 m. Telšių vyskupas doc. dr. Jonas Boruta SJ Telšių vyskupijos administracinę struktūra pertvarkė ir šiuo metu yra 11 dekanatų, o buvęs Plungės dekanatas pervadintas Žemaičių Kalvarijos dekanatu. Šiuo metu Telšių vyskupiją sudaro šie dekanatai: Akmenės, Gargždų, Mažeikių, Telšių, Šilalės, Tauragės, Šilutės, Klaipėdos, Palangos, Skuodo, Žemaičių Kalvarijos. Buvusi Klaipėdos prelatūra yra integruota į Telšių vyskupiją kaip jos dalis – atskiras dekanatas.

600metųŽemaičiųvyskupystėsistorijosvingiai
Jei pastebėjote klaidą, pažymėkite reikalingą tekstą ir spauskite Ctrl+Enter, kad pranešti apie tai redakcijai.
Aš rekomenduoju
Rekomendacijų nėra

Komentarai

Komentarai skirti bendrauti ir aptarti įmonės ar renginio ypatybes, taip pat išsiaiškinti įdomius klausimus apie tai.

Laisvalaikis
Vandeniui – egzotiškos jūrų gėrybės, Jaučiui – šviežios daržovės, Liūtui – gerai keptas bei sotus antrekotas, Mergelei – lengvas sveikuoliškas užkandis, o Šauliui – itališkos virtuvės gardėsiai. 2019-ieji Kiaulės metai žada skalsius bei sočius metus, todėl pabandykime prie vieno stalo susodinti visus 12 Zodiako ženklų ir pažiūrėkime, kokį maistą jiems patariama rinktis šiemet.   Aviną valdo ugnis, todėl aštrus maistas šiemet ne tik atneš sėkmę ir gerą savi...
Įvykiai
Laisvės gynėjų diena – sausio 13 d. minima Lietuvos atmintina diena. Keliama Lietuvos valstybės vėliava. 1991 metais šią dieną įvykęs masinis taikus Lietuvos piliečių pasipriešinimas Sovietų Sąjungos vadovybės bandymui jėga paimti į savo rankas Vilniaus televizijos bokštą, Radijo ir televizijos komiteto pastatą, Parlamento pastatą ir kitus valstybiniam perversmui reikšmingus objektus, perimti jų kontrolę. Užimti atvyko specialiai parengta, sunkiąja karine...
Laisvalaikis
Oficialiai patvirtinta – Jurgis Didžiulis ir Erica Jennings kartu sieks atstovauti Lietuvai „Eurovizijos“ konkurse. Žinomų dainininkų pora šiandien publikai pirmą kartą pristato gyvai atliktą bendrą savo dainą „Sing!“, su kuria ketina užkariauti populiariausio dainų konkurso pasaulyje žiūrovų simpatijas. „Tikime savo potencialu, nes daina „Sing!“ yra galinga, kaip galinga yra pati idėja ir galingas yra visas sumanymas. Daina gali labai daug. Ji tampa dar g...
Įvykiai
Vitalija Mockevičiūtė, sausio 11 dieną švenčianti penkiasdešimtmetį, yra viena iš įdomiausių viduriniosios kartos aktorių. Iš pažiūros lyg ir niekuo neišsiskirianti, ji savyje slepia neįkainojamą aktorystės talentą. Šiandien ją galima pavadinti talentingiausia komedinio amplua aktore. Būti komiku, kai pasaulis nejuokingas, nėra paprasta. Tam reikalingas neįtikėtinas budrumas aplinkai, pastabumas mažiausiai detalei ir, svarbiausia, apsiskaitymas, be kurio j...
Įvykiai
„Wizz Air“, sparčiausiai auganti aviakompanija Europoje, skelbia žiemos išpardavimą ir siūlo 20 proc.* pigesnius šiandien užsakytus skrydžius. Vietas skrydžiui galima rezervuoti bendrovės interneto svetainėje arba naudojantis „Wizz Air“ mobiliąja programėle. Pasiūlymas galioja iki kovo mėnesio pabaigos.  Žiemos sezonui beveik įpusėjus atsipalaiduoti norintiems keleiviams, kuriems nusibodo stingdanti temperatūra, šiandien puiki proga pasinaudoti „Wizz Air“...
Įvykiai
Minint prieš dvidešimt aštuonerius metus iškovotą pilietinę pergalę prieš agresorių, 2019 metų sausio 11 d. lygiai 8.00 valandą ryto visoje Lietuvoje languose dešimčiai minučių bus uždegamos vienybės, pergalės ir atminties žvakutės. Virš 1500 mokyklų, valstybės institucijų, įstaigų ir organizacijų Lietuvoje ir užsienyje jau atsiliepė į Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti kvietimą  dalyvauti Laisvės...
Laisvalaikis
Pagal šiais laikais paplitusią versiją, vos gimus Jėzui Kristui ir danguje suspindus Betliejaus žvaigždei, jį aplankė trys Rytų karaliai, ir kiekvienas iš jų atnešė jam po dovaną. Iš tiesų Naujajame testamente rašoma, jog į Jeruzalę atvykę išminčiai iš Rytų – jie ieškoję apytiksliai dvejų metų berniuko, kuriam gimus danguje įsižiebė žvaigždė, judėjusi per dangų ir vedusi juos link Jėzaus Kristaus namų.  Manoma, jog iš tiesų išminčiai buvo astrologai. Stebė...
Įvykiai
Technologijų pasaulis yra nenuspėjamas. Tai, kas kartais atrodo sunkiai įsivaizduojama, vieną dieną netikėtai gali atkeliauti į kiekvieno iš mūsų namus. Kasmet sulaukiame naujų technologinių sprendimų, kurie neabejotinai pakeičia mūsų kasdienį gyvenimą, todėl pažvelkime, kokia ateitis mūsų laukia. Pristatome ryškiausias ateinančių 2019 metų technologines tendencijas. 5G era Ekspertų teigimu naujos kartos mobiliojo interneto 5G ryšys yra net iki 100 kartų g...
Laisvalaikis
Kad pusiaukelė iki savaitgalio nenugramzdintų į rutiną, siūlome pramankštinti smegenis linksmais galvosūkiais. Reguliariai skatindami save mąstyti nebijant išeiti iš rėmų, jūs aktyvinsite smegenų veiklą, gerinsite atmintį bei dėmesio koncentraciją, sumažinsite senatvinės dimensijos riziką ir, žinoma, išvengsite nuobodulio. Taigi, pasiruoškite, jei reikia, pasiimkite lapą ir rašymo priemonę ir susikaupkite! 1. Jūs vairuojate autobusą. Pirmoje stotelėje įlip...